Matthias Brökers - Összeesküvések, összeesküvés-elméletek és szeptember 11. titkai

Összeesküvések,...2001 szeptember 11-én megrendülten hallgatta a világ az Amerikából jövő híradásokat: ismeretlen gépeltérítők a Word Trade Centernek vezettek két utasszállító gépet, egy harmadik a Pentagonra zuhant és egy negyedik el sem érve úticélját zuhant le. Az áldozatok számát több ezerre becsülték. Az események után néhány órával a merénylők kiléte már ismert volt: az Al-Kaida és Bin Laden neve a terrorizmus szimbólumává vált.

A valódi elkövetők kilétét azonban ma ugyanolyan homály fedi, mint négy évvel ezelőtt: „Az Egyesült Államok titkosszolgálatai elismerték, hogy nem találtak egyetlen konkrét nyomot sem, amely elvezetne a szeptember 11-ei merényletekhez – adta hírül a BBC 2002 májusában –. A nyomozás eddigi legrészletesebb bemutatása során az FBI vezetője elmondta, hogy Amerika csaknem hét hónapnyi megfeszített nyomozás után sem talált egyértelmű bizonyítékot a New York-i és a washingtoni merényletekkel összefüggésben.” Ennek ellenére az amerikai kormány2002 januárjában leállíttatta a nyomozást, megtámadta Afganisztán, és háborít indított Irak és az elvetemült terroristák ellen.

A merénylettel kapcsolatos bizarr képtelenségek, fantasztikus ellentmondások és elhallgatott háttérinformációk azóta is élénken foglalkoztatják a közvéleményt – mivel a koholmány korántsem a huszonegyedik század találmánya. Az 1941-es Pearl Harbour elleni japán támadás az Egyesült Államoknak okot szolgáltatott a második világháborúba való belépésre. A harmincas években Pearl Harbourt tengeri manőverek során gyakorlásképpen már kétszer megtámadták, és mindkét alkalommal bebizonyosodott, hogy rendkívül sebezhető katonai kikötő. Az amerikai flottát mégis – mintegy csalétekképpen – odavezényelték. Egy 1946-os tengerészeti jelentés 188 megfejtett üzenetet említ, amelyekből egyértelműen kiolvasható volt a tervezett támadás, mégpedig dátumra és órára pontosan. Pearl Harbourban több, mint 2000 amerikai tengerész vesztette életét.

A Northwood hadművelet a hatvanas években hasonló forgatókönyvre épült. A Northwood lé­nyege, hogy az Egyesült Államok katonai titkosszolgálatai egy koholt terrorista merényletsoro­zatot terveltek ki, amelyet aztán Kuba nyakába akartak varrni, hogy így okot szolgáltassanak ma­guknak az ország megtámadására. Azt tervezték, hogy megtámadják az Egyesült Államok egyes városait, és elsüllyesztenek egy utasszállító hajót. Az előkészületben levő akciót azonban leállíttatta az újonnan megválasztott elnök, Kennedy, és védelmi minisztere, McNamara. Az ugyanezen Ken­nedy ellen néhány évvel később elkövetett váratlan merényletről ma már tudjuk, hogy az elkövet­kező napokban bemutatott tettes és a teljes háttér koholmány volt.

Ám a huszadik század legvéresebb terrortámadásait sem mindig a terroristák követték el. Az 1981-ben leleplezett jobboldali, radikális Loge Propaganda Due a CIA-val karöltve számtalan bombamerényletet követett el, amelyekkel a hamis nyomoknak köszönhetően, a Vörös Brigádokat vádolták. Ilyen volt a terrorsorozat csúcspontja, az 1980-ban a bolognai pályaudvaron elkövetett bombamerénylet is, amely 85 halottat és 200 sebesültet követelt.

Ezek után senki sem csodálkozik azon, hogy ifjabb Bush nemcsak az apja hivatali időszakából származó aktákat zárta el a nemzeti levéltárak elől, hanem a később, többek között a saját elnök­sége idején keletkezett dokumentumokat is. Bolond, aki összeesküvés-elméletre gondol.

Mathias Bröckers könyve a szeptember 11-i események kapcsán az elmúlt évszázad politikai eseményeinek a hátterét kutatja.

"Ebben a könyvben nem akarom elhitetni Önnel a saját összeesküvés-elméletemet. – írja a szerző a bevezetőben . – Nem ígérek egyszerű megoldásokat, sem tökéletesen illő fedőt az ellentmondások gőzőlgő fazekaira, sem értelmes magyarázatot az értelmetlenségek tengerére. Egy dolgot érhetek el: hogy a könyv elolvasása után már nem fog annyira ízleni Önnek az a propaganda-menü, amelyet Brainwashington D. C. szakácsai és média-pincérei feltálalnak az információs csatornákon, és ezért talán Ön is elkezd kérdéseket feltenni, és saját maga keresi a lehetséges válaszokat"

Bröckers könyve semmiképpen sem könnyű olvasmány, hiszen a bőrünkről van szó. De mert hogy az egész annyira tragikus, hogy már csak nevetni lehet rajta, a könyv jó humorral, szórakoztatóan írja le az őrült összeesküvés-elméleteket és e bolond világ egyéb hajmeresztő ellentmondásait. Egy kényelmetlen bestseller – vélte a műről a Der Spiegel.

tovább a boltba